Kategórie


Pri výbere elektrického vozidla je dôležité venovať patričnú pozornosť nielen výbere značky, ale aj technickým parametrom, ktoré nájdete v popise u každého z nich. Vysvetlíme vám, na ktoré parametre sa pri výbere zamerať, odpovieme na vaše najčastejšie otázky a poradíme vám, ako vybrať to najlepšie vozidlo, ktoré si deti zamilujú.

 


Medzi elektrické vozidlá patria elektricke autíčka, elektrické buginy, elektrické štvorkolky, elektrické motorky a elektrické traktory. Tie sú okrem typov a jednotlivých značiek rozdelené na jednomotorové, dvojmotorové, štvormotorové (4x4), jednomiestne a dvojmiestne. Ďalej potom tiež s možnosťou diaľkového ovládania a bez diaľkového ovládania.


Elektrické autičko jednomotorové, dvojmotorové alebo 4x4?


- Vozidlo s jedným motorom (poháňané je vždy jedno zadné koleso), určený hlavne pre jazdu na rovnom, spevnenom povrchu, jazdí o niečo pomalšie ako dvojmotorová a je určené pre tých najmenších, začínajúcich vodičov.

 

- Vozidlo s dvoma motormi je výkonnejšie vozidlo (poháňané sú obe zadné kolesá), vhodné je aj do mierneho terénu ako sú napr. Zatrávnené plochy, štrkové cesty či stúpanie so sklonom max. 10 ° pod.

 

- Vozidlo so štyrmi motormi 4x4 (poháňané sú všetky štyri kolesá), vďaka pohonu všetkých štyroch kolies je najvýkonnejšie a ideálne aj do náročnejších terénov

 

Jednomiestne alebo dvojmiestne?


- Jednomiestne vozidlá bývajú spravidla pre jedného vodiča, u niektorých väčších typov vozidiel sa zmestia na sedadlo i dve drobnejšie deti.

 

- Dvojmiestne majú širšie sedadlo pre dve deti a dva bezpečnostné pásy (ak sú vo výbave). Volant je väčšinou umiestnený na jednej strane, takže môže riadiť vždy len jeden.

 

Celkové rozmery vozidla a rozmer priestoru pre sedenie sú vždy uvedené v technických parametroch u každého vozidla v našej ponuke.

 

Elektrické vozidlo s diaľkovým ovládaním alebo bez? A aký typ?


Ak plánujete kúpu vozidla pre dieťa mladšie ako 3 roky, je určite dobré mať možnosť ovládať vozidlo pomocou diaľkového ovládača a mať tak aspoň v začiatkoch malého pretekára pod kontrolou. Existujú dva typy diaľkového ovládača, ktoré je potrebné rozlíšiť.

 

2.4G Bluetooth ovládanie (bez antény)

 

- Automatická prednosť pred manuálnym riadením vozidla. Ak teda máte zapnutý ovládač 2.4G, vozidlo môžete ihneď zastaviť, popr. s ním zatočiť, nezávisle na vodičovi, a to aj pri zošliapnutom pedáli vo vozidle. Deti tak môžu riadiť vozidlo samé, ale vždy nad nimi máte plnú kontrolu a autíčko ste schopní okamžite zabrzdiť alebo s ním zatočiť.

 

- Neruší sa vzájomne s ďalšími diaľkovými ovládačmi pri jazde napr. V detskom parku, kde jazdí viac elektrických vozidiel.

 

Diaľkové ovládanie 27 Mhz (väčšinou s anténou)

 

- Prepína sa prepínačom umiestneným väčšinou na palubnej doske. Znamená to, že ak je vozidlo prepnuté v režime diaľkového ovládania sa nedá ovládať z pozície vodiča (okrem točenia volantom) a ak je prepnuté v režime manuálneho ovládania, nedá sa ovládať pomocou diaľkového ovládača.

 

Aký typ motora - 6, 12 V alebo 24 V?

- 6V motory sa zvyčajne montujú do malých vozidiel pre najmenšie deti. Nemusí mať teda veľký výkon a rýchlosť. Nemajú veľké nároky na veľkosť batérie.

 

- 12V motory má dnes väčšina vozidiel. Majú o niečo vyššie nároky na kapacitu batérie, sú ale silnejšie s väčším výkonom.

 

- 24V motory majú vyšší výkon, je ale nutné mať na to určenou 24V batériu alebo 2 x 12V batérie spojenú do série. Dôležitý údaj je tiež koľko má motor Wattov (W). Ide o jednotku výkonu motora. Čím vyššia, tým je motor silnejší.

 

Aká vybrať kolesá - plastová s gumovým pruhom alebo EVA kolesá?


- Plastové kolesá sú cenovo dostupnejšie. Majú uprostred nalisovaný gumový pruh pre tichšiu jazdu. Nedosahujú ale také životnosti ani jazdných vlastností ako kolesá z EVA materiálu.

 

- EVA materiál je pružný, mäkký a veľmi odolný kopolymér. Jazda po tvrdom povrchu je pohodlnejšia, kolesá sú ale o niečo drahšie.

 

Aká je doba jazdy plne nabitého vozidla?